چگونه یک کسب و کار خدمات نظافتی را راه بیاندازیم؟

در طی این مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید یک کسب و کار موفق مرتبط با خدمات نظافتی راه بیاندازید.

مطمئنا بسیاری از ما رویای ایجاد یک کسب و کار موفق در زمینه های مختلف هستیم که نه تنها بتوانیم از لحاظ اقتصادی خود را تامین کنیم بلکه باعث اشتغال زایی برای چندین فرد بیکار شویم. یکی از بهترین زمینه ها برای ایجاد یک کسب و کار موفق فعالیت در زمینه خدمات نظافتی است.

راهنمای کسب درآمد از خدمات نظافتی

کسب و کارهای مرتبط با این زمینه تا جایی موفق هستند که جان ریچارد، اقتصاددان امریکایی، در این خصوص گفته است:
“راه اندازی یک کسب و کار خدمات نظافتی چه برای شرکت ها و چه برای مجتمع های اقامتی، بسیار آسانتر از چیزی است که تصور می کنید، تمام آنچه را که در جهت موفقیت نیازمندید حضور به موقع و داشتن تدارکات نظافتی است.
بسیاری از زوج ها و افراد پیرامون ما چنان در کار و دیگر فعالیت هایشان مشغولند که حتی گذراندن زمان آزاد در کنار اعضای خانواده برایشان بسیار دشوار می نماید. این دسته از افراد مجبورند نظافت منزلشان را، که بسیار برایشان مهم و ارزشمند است را بصورت هفتگی یا ماهانه به دیگران بسپارند تا در بخشی از زمانشان صرفه جویی شود.”
شما می توانید این کسب و کار را با کمتر از 800 هزار تومان شروع کنید اما به شرط اینکه تمامی تدارکات جدیدتان را خودتان خرید کنید.
ریچارد در ادامه توضیحات خود در خصوص کسب و کارهای تازه تاسیس این گونه گفته است:
” به عنوان یک کار آفرین، شغل شما تجارت کردن مهارت های ارزشمند و زمان در مقابل پول اشخاص دیگر می باشد، تثبیت موقعیت شما در کسب سود از یک مشتری مستلزم وجود یک سرمایه یا تشکیلات اقتصادی سنگین جهت پشتیبانی شما نیست ، شما می توانید با یک شغل کوچک و سرمایه اندک شروع به تجارت کنید و این مستلزم داشتن پول زیاد در ابتدا نیست.
بیشتر این ایده های کسب و کار کم هزینه، خدمات محور هستند تا کالا محور؛ با یک شرکت خدماتی عملا شما زمانتان را برای پول مشتری سرمایه گذاری می کنید، حتی محصولات ساده ی شرکت هایی چون Craigslist یا eBay مستلزم سرمایه گذاری چشمگیر به منظور خرید محصولات و فروش آن می باشد. اگر شما نتوانید فروش سود آوری داشته باشید قطعا به هزینه های سرمایه گذاری اولیه تان هم نخواهد رسید . اما با یک شرکت خدماتی تنها نگرانی شما انجام صحیح شغلتان و دریافت به موقع فاکتور های پرداختی تان می باشد.”

در ادامه به معرفی مواردی خواهیم پرداخت که باعث خواهند شد که شما یک کسب و کار موفق در زمینه خدمات نظافتی راه بیاندازید.

راهنمای ایجاد کسب و کار خدمات نظافتی

به اجرا گذاشتن بهترین مهارتتان

بهترین و آسانترین راه برای شروع یک کسب و کار با سرمایه گذاری اندک، استفاده از فعالیتی است که در آن کاملا متخصص و توانمند بوده و در بازار از ارزش بالایی برخوردار باشد. شما ممکن است تواناییتان را به صورت نوشتن مقاله ، طراحی وب سایت و یا تدریس دروس موسیقی به نمایش بگذارید . داشتن مهارت های ویژه ضمن اینکه مسیر رقابت شما را تعیین می کند شانس شما را نیز در کسب درآمد قابل قبولی ارتقا می دهد .
چه تعداد نوازنده ی شیپور ماهر در شهر شما زندگی می کنند؟! به دفعات کمتر از افرادی که می توانند از بچه های شما در خانه مراقبت کنند و یا به باغچه خانه تان برسند! این مثال بازگو کننده این واقعیت است که هر چقدر در یک زمینه خاص متخصص تر باشید شانس شما در موفقیت کسب و کارتان به همان میزان بیشتر است.
اول از همه و پیش از شروع کسب و کار خدمات نظافتی این مسئله را مد نظر داشته باشید که آیا این کار برای شما مناسب است یا خیر. از جهتی این کار نیازمند داشتن یک شرایط روحی مناسب، استقامت بدنی بالا و سخت کوشی بالا است. از جهتی دیگر شما باید بتوانید به راحتی با مشتریانتان رابطه برقرار کرده و سریعا نظر آن ها را نسبت به کیفیت اجرایی کارتان جلب کنید. همچنین سعی کنید مهارت های خود را در زمینه های مدیریتی و حسابداری نیز تا حد زیادی افزایش دهید زیرا در آینده قرار است افراد بسیاری زیادی در کسب و کاری که ایجاد کرده اید فعالیت کنید.
از جهتی اگر هدف شما این است که شغل ثابتتان را رها کرده و تمام تمرکزتان را بر روی ایجاد یک بستر مناسب خدنات نظافتی بگذارید. پیشنهاد ما این است که حداقل برای 6 ماه آینده تان مقداری معینی پول ذخیره کنید زیرا هیچ کسب و کاری از ابتدا پرسود نبوده و ممکن است که حتی در مدت زمانی طولانی یک مشتری را نیز نداشته باشید. از جهتی اگر توانایی انجام دو کار را به صورت همزمان دارید پیبشنهاد ما این است که کار ثابتتان را تا جایی که احساس نیازی به آن ندارید حفظ کرده و کسب و کار خدمات نظافتتان را به صورت پاره وقت ادامه دهید.
یک برنامه ریزی دقیق از تمامی قدم هایی که باید در این مسیر بردارید داشته باشید. از خدماتی که قرار است به مشتریانتان ارائه دهید تا تبلیغاتی که قرار است انجام دهید. مالیات، هزینه استخدام کارگر، هزینه های ناشی از خسارات، این که چگونه می توانید یک خانه را به شکلی حرفه ای پاکسازی کنید (که این مسئله مطمئنا زمان زیادی را از شما خواهد گرفت) و قیمت هایی که به مشتری ها ارائه خواهید داد همگی از جمله مواردی است که در طول این مسیر به آن ها برخورد خواهید کرد. به همین دلیل نیز اشاره کردیم که حتما در طول این مسیر یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید.
سعی کنید تا کار بسیار باکیفیتی را به اولین مشتریان خود ارائه دهید تا نظر آن ها نیز نسبت به تعهد کاری شما جلب شود زیرا اگر شما این کار را به درستی انجام دهید مطمئنا همین مشتریان ابتدایی، شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی خواهند کرد و همین نیز باعث رونق کسب و کار شما خواهد شد پس واقع بین و متعهد باشید و انتظار نداشته باشید که در روز ابتدایی کارتان صدها تماس را دریافت کنید.
مطمئنا یکی از مواردی که در ابتدای کار آزرتان خواهد داد این مسئله است که مشتریان خواهان اطلاع از سابقه کاری شما در زمینه خدمات نظافتی هستند این که شما چه مدت در این زمینه فعال هستید و تاکنون چه سرویس هایی را به مشتریان خود ارائه داده اید. به نظر ما بهترین حرکت ممکن این است که راستگو باشید و حقیقت را به مشتریان خود بگوئید، این که شما تازه کار هستید ولی با تحقیقات بسیار بالا و آشنایی جدی وارد این کسب و کار شده اید و می دانید که در حال انجام چه کاری هستید و باید چه قدم هایی بردارید.
آرام و باثبات باشید و استرس را به خود راه ندهید تا بتوانید به راحتی بر مشتریتان چیره شده و نظر آن ها را برای انجام کار جلب کنید زیرا مشتریان شدیدا به افرادی که اعتماد به نفس دارند اهمیت می دهند. از جهتی شما می توانید با مواردی همچون ارائه یک گواهی که به مشتری ضمانت می دهد که نتیجه نهایی کامل نزدیک به خواسته هایشان است بیشتر در این زمینه موفق باشید.
در ابتدای مسیر نهایت سعی را داشته باشید تا از اطرافیان، دوستان و افرادی که در حال فعالیت در این زمینه هستند راهنمایی های موثری را دریافت کنید که شما را هر چه بیشتر از گذشته از سختی ها و کارهایی که باید در هنگام مواجه به آن ها انجام دهید مطلع سازد.

 

تبلیغات

تبلیغات یکی از حیاتی ترین نکاتی است که شما باید در هنگام ایجاد یک کسب و کار جدید به آن اهمیت دهید زیرا تبلیغات بزرگترین نقش را در ارائه یک تصویر از کسب و کار شما به مشتری دارد.
سعی کنید تا در زمینه تبلیغات خلاقیت های جدیدی را از خود بروز دهید. کارهایی را انجام دهید که پیش از این رقیبان شما آن را انجام نداده اند. برای مثال یک وبسایت ایجاد کرده و نمونه کارهای خود را در آن قرار دهید. در شبکه های اجتماعی فعالیت مستمر و خوبی داشته باشید زیرا امروز کمتر کسی را پیدا کرد که حد اقل تنها در یک شبکه اجتماعی عضو نباشد.
اگر توانایی برگزاری یک کمپین تبلیغاتی بسیار بزرگ ندارد سعی کنید که کار تبلیغات کسب و کار خود را با آگهی های ارزان قیمت روزنامه ها شروع کنید زیرا قشر بزرگی از اجتماع روزنامه ها را مطالعه می کنند پس قدرت این رسانه را دست کم نگیرید. همچنین نهایت سعی را داشته باشید که با موارد همچون قیمت کم و خدمات ارزان نظرات افراد را جلب نکنید زیرا این مورد کیفیت کار شما را نیز مشخص می کند. قیمت کار شسما براساس کیفیت نهایی که به مشتری ارائه خواهید داد قیمت گذاری خواهد شد. مواردی همچون تخفیف و… از جمله مواردی است که شما در حین قرار داد بستن با مشتریانتان نیز می توانید صحبت کوتاهی در این خصوص داشته باشید.
یکی دیگر از بهترین کارهایی که می توانید در خصوص تبلیغات کسب و کار خود انجام دهید این مسئله است که بر روی ماشین های شرکت تان برجسب های برند خود را بچسبانید. از آنجایی که ماشین های شما به راحتی در سطح کلی شهر در حال گشت و گذار هستند پس به راحتی می توانید با کمترین هزینه نام برند خود را در معرض دید افراد بسیاری قرار دهید.
لازم به ذکر است که سعی کنید حتما یک کارت تبلیغاتی بسیار زیبا و شیک را در خصوص کسب و کارتان طراحی کنید و آن ها را در میان اقوام و دوستانتان پخش کنید و حتی در صورتی که برخی از افراد در خصوص برندتان از شما سوال می پرسند شما کارتتان را در اختیار شخص سوال کننده قرار دهید.
یکی دیگر از راه های معقولی که به وسیله آن می توانید کسب و کارتان را گسترش دهید و مشتریان بیشتری را جذب کنید؛ قرار دادن تخفیف های گوناگون است. به هر حال همواره دسته زیادی از مردم این توانایی مالی را ندارند تا فردی را برای تمیز کردن منزلشان استخدام کنند بنابراین این دسته از افراد شدیدا منتظر یک تخفیف مناسب هستند پس سعی کنید برای جلب نظر این دسته از افراد به صورت هفته ای تخفیفات متنوعی را برای خدمات شرکتتان در نظر بگیرید.

ایجاد یک وبسایت

 

امروزه در مرحله ای از عصر اینترنت قرار داریم که هر شخص عادی یک وبسایت مخصوص به خود را دارد. حال کسب و کار خودتان را بدون وبسایت فرض کنید! اخیرا در طی یک مصاحبه با یک شرکت بزرگ در زمینه خدمات نظافتی مشخص شد که این شرکت بیش از 90 درصد از سفارش های خود را از طریق سایت شخصیشان دریافت می کنند. پس به نظر ما همین یک جمله کافی است تا به اهمیت ایجاد یک وبسایت برای کسب و کارتان پی ببرید.

 

چگونه هزینه های کارمان را مشخص کنیم؟

پیش از این اشاره کردیم که نهایت سعی را داشته باشید که با قیمت کم مشتری جلب نکنید بلکه هزینه و قیمت های شرکتتان را براساس کیفیت کاریتان مشخص کنید. وقتی که قیمت های شما برای کارتان کم باشد مشتری فکر خواهد کرد که سطح کلی کار شما غیراستاندارد بوده و شما بدون تجربه هستید.
اما به صورت کلی برخی از کمپانی های فعال در این زمینه هزینه ها را براساس ساعت دریافت می کنند. برخی دیگر نیز براساس اندازه اتاق هزینه را مشخص کرده و برخی دیگر نیز براساس متر مربع.
در انتها امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و از اصول و نکاتی که در آن نام برده شده نهایت استفاده را ببرید.

 

منبع: pagespersonalcleaning.net

ترجمه و بازنشر: com.نظافت.www