وسایل نظافت منزل

قبل از انجام هر کاری نیاز است که وسایل و تجهیزات مخصوص آن کار را آماده نمایید. نظافت منزل هم از این امر مستثنی نیست. وسایل نظافت منزل باید وسایل مشخصی باشند و هرکاری ابزار مخصوص به خودش را داشته باشد. اگر با وسایل نظافت منزل آشنا شوید برای انجام نظافت و کارهای منزل دیگر دچار مشکل و ناراحتی نمی شوید.

اگر برای هر کاری و نظافت هر دستگاهی وسیله ی خاص خودش را بخرید دستگاه با اصول معین تمیز شده و عمر آن طولانی تر می شود. در غیر این صورت ممکن است به آن آسیب وارد کنید. به عنوان مثال برای نظافت سطح چوبی حتما نیاز است که از محلول های پاک کننده ی سطوح چوبی استفاده کنید تا صدمه ای به چوب وارد نشود.

نکته ی مورد توجه دیگر در وسایل نظافت ، روش نگه داری این وسایل می باشد که اگر روش نگه داری از آن ها را بلد باشید به طول عمر این ابزار نیز کمک کرده اید.

تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا وسایل نظافت را که برای تک تک نقاط خانه استفاده می شوند را به شما معرفی کنیم و شما نیز این وسایل را تهیه کرده و نظافت خانه تان را تسریع ببخشید.

البته در نظر داشته باشید که هر چه وسیله ی مورد نظر با کیفیت تر باشد هم در زمان و انرژی برای نظافت صرفه جویی می شود و هم در هزینه شما، چون این وسیله ها را می توانید مدت زمان بیشتری استفاده کنید. پس اندکی زمان بگذارید و به خرید ابزار و تجهیزات با کیفیت بپردازید.

وسایل نظافت خانه شامل؛ دستمال، دستکش، جارو و خاک انداز، سطل و تی، اسکاچ و اسفنج و در نهایت مواد شوینده می باشد که در ادامه به توضیح هر یک از این وسیله ها و روش نگه داری آن ها خواهیم پرداخت.

وسایل نظافت منزل

دستمال

هربار که خانه را نظافت می کنید باید در کنار خود دستمال داشته باشید. در واقع می توان گفت که نظافت هر منزلی بدون استفاده از دستمال امکان پذیر نمی باشد. دستمالی که برای گردگیری انتخاب می کنید بهتر است بدون پرز و نم گیر باشد. اگر روی دستمال پرز باشد در هنگام نظافت و گردگیری پرزهای آن روی سطوح می نشیند و ظاهر نا موجهی به آن ها می دهد.

در استفاده از دستمال برای گردگیری وسایل هم می توان از مواد شوینده استفاده کرد و هم از آب. برای شستن دستمال گردگیری می توانید از لباس شویی استفاده کنید ولی یادتان باشد که از نرم کننده برای این کار استفاده نکنید. البته لازم است بگوییم که دستمال های مخصوص این کار ( دستمال میکروفابیو ) در بازار وجود دارد که بدون پرز هستند و بهترین عملکرد را در نظافت و گردگیری منزل دارند. داشتن دسته در دستمال گردگیری می تواند کمک شایانی در نظافت منزل را به ما کند.

در این جا هم در خرید دستمال دقت کنید تا هنگام گردگیری کارتان دو برابر نشود و با کمترین زحمت بتوانید آلودگی ها را از سطوح جدا نمایید.

جارو و خاک انداز

اولین و ضروری ترین وسیله برای نظافت منزل جارو است که کارهای بسیاری را برای ما انجام می دهد. لازم است توجه کنید که جاروی داخل خانه و حیاط باید متفاوت باشد. برای انتخاب جاروی خانه باید این اصل را در نظر بگیرید که هم سقف نیاز به گردگیری و پاک کردن تارهای عنکبوت دارد و هم کف را باید جارو کرد. پس بهتر است دو جارو در داخل خانه داشته باشید تا کارتان لنگ نماند. وقتی کارتان با جارو تمام شد برای جدا کردن گرد و غبار، آن را با آب گرم و صابون بشویید و خوب بتکانید تا آب اضافی و گرد و غبار از آن جدا شود.

نگه داری جارو به این صورت است که جارو را به حالت وارونه آویزان کنید. جاروی حیاط الیاف محکم تری نسبت به جاروی داخل دارد و به مرور زبری خود را از دست می دهد. برای شستن این نوع جارو آن را در آب شور قرار داده و درمعرض هوا قرار دهید تا خشک شود.

خاک انداز وسیله ای است که همیشه همراه جارو از آن برای منتقل کردن زبال از روی زمین به سطل استفاده می شود. در خرید خاک انداز نیز باید دقت کنید و خاک اندازی را خریداری نمایید که لبه ی آن تیز نباشد. در غیر این صورت می تواند به سطوح و یا حتی خود شما آسیب وارد نماید.

 

مواد شوینده

مواد شوینده حیاتی ترین وسایل نظافت منزل هستند که اگر در خرید آن ها دقت نشود می تواند سلامتی شما و تجهیزاتتان را در معرض خطر قرار دهد. به عنوان مثال مواد شوینده ی مورد استفاده در جرم گیری سرویس بهداشتی و کاسه ی توالت باید با مواد شوینده مورد استفاده در جرم زدایی سینک ظرفشویی متفاوت باشد.

شوینده هایی که برای جرم گیری سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند اغلب از مواد شیمیایی پر خطر ساخته می شوند که استفاده ی بسیار از آن ها در تنفس مشکل ایجاد می کند و یا حتی می تواند سبب ایجاد عارضه های پوستی شود. پس بهتر است از این مواد فقط در شست و شوی سرویس بهداشتی استفاده شود و برای شست و شوی کف آشپزخانه و سینک ظرفشویی از مواد شوینده ی کم خطر همانند صابون استفاده شود.

برای نظافت مبلمان حواستان باشد که از سفید کننده ها استفاده نکنید زیرا سبب آسیب رسیدن به پارچه مبلمان می شود. برای این کار ترکیب شامپو فرش و پودر لباس شویی و کمی هم مایع ظرفشویی بسیار مناسب می باشد.

دستکش

نظافت خانه بسیار مهم می باشد اما نباید به قیمت سلامتی شما تمام شود. بنابراین استفاده از دستکش را در انجام کارهای نظافت حتما در اولویت قرار دهید و بدون دستکش هرگز کار نکنید. انواع مختلفی از دستکش وجود دارد؛ دستکش لاستیکی، لاتکس و کتان که در ادامه به کاربرد هرکدام خواهیم پرداخت.

از دستکش لاستیکی برای استفاده از آب داغ و مواد شوینده ی شیمیایی می توان استفاده کرد که مقاومت بسیاری را در برابر این دو دارند. اگر از دستکش برای این دو منظور استفاده نکنید مواد شیمیایی روی پوست شما نشسته و می تواند مشکلات پوستی را برای شما به وجود آورد. استفاده از آب داغ نیز سبب خشکی بیش از حد و پیری زود رس پوست دست شما می شود.

از دستکش لاتکس برای نظافت حیوانات خانگی و استفاده از مواد مصر می توان استفاده کرد و در نهایت دستکش کتان برای کارهای خشک و گردگیری کاربرد دارد. در نهایت دستکش کتان را می توان شست و دوباره استفاده نمود ولی دستکش لاتکس و لاستیکی را بهتر است بعد از استفاده دور بیندازید.

 

تی

در حالت کلی دو نوع تی برای نظافت وجود دارد. تی آب جمع کن و تی خشک و یا مرطوب. از تی آب جمع کن برای جمع کردن آب موجود در پشت پنجره و یا کف سرویس بهداشتی و حتی آشپزخانه استفاده می شود. برای شست و شوی کف هم از تی خشک و یا مرطوب استفاده می شود. از تی های خشک به عنوان جارو هم می توان استفاده کرد از تی های مرطوب برای مکان هایی که گرد و غبار بسیاری دارند و استفاده از تی خشک باعث آلوده شدن محیط می شود می توان استفاده کرد.

تی ها را می توان با آب و صابون شست و شو و در هوای آزاد قرار داد تا به طور کامل خشک شوند.

اسکاچ و اسفنج

اسکاچ و اسفنج برای رفع آلودگی های سخت، همانند سوختگی ها روی گاز و یا ته قابلمه ها و حتی روشویه و وان حمام استفاده کرد. نکته ی قابل توجه در استفاده از اسکاچ و اسفنج این است که باید هر روز شسته شوند زیرا مرطوب هستند و محل تجمع باکتری و میکروب می شود و همین مساله سبب ایجاد بوی بد در آن ها می شود. اگر اسفنج بوی بد می دهد باید با مایع سفید کننده ضد عفونی کنید.