برنامه ریزی روزانه برای نظافت خانه

برای انجام بسیاری از کارها نیاز است که برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی در کارها باعث می شود ذهنتان درگیر و نگران به انجام رساندن کارها نباشد و کارها به موقع و با کمترین دردسر انجام شوند.

یکی از کارهایی که اگر در خانه با برنامه انجام نشود، بسیار زمان بر است و انرژی بسیاری را می گیرد نظافت خانه است. در صورتی که یک برنامه ریزی درست و اصولی برای نظافت خانه داشته باشید و هر روز این برنامه را اجرا کنید، برای نظافت خانه فقط به 15 دقیقه زمان نیاز دارید.

برنامه ریزی نظافت منزل

برای نظافت خانه لازم است تمام قسمت های خانه از اتاق و پذیرایی گرفته تا سرویس بهداشتی و بالکن و پارکینگ تمیز و مرتب شوند. ظرافت و دقت در نظافت خانه نکته ای بسیار کلیدی است که اگر هر روز این کار انجام شود بسیار خسته کننده و زمان بر می شود و ممکن است به همه ی کارها نرسید. به همین دلیل برنامه ریزی روزانه برای نظافت خانه توصیه می شود. به همین منظور قبل از برنامه ریزی برای این کار نیاز است که کارهای مقدماتی را انجام داده و سپس طبق عادت و برنامه ی شغلی و زندگی خود کار ها را با اصول در کنار هم بنویسید.

این مقاله را تا انتها بخوانید و با برنامه ریزی روزانه برای نظافت خانه یک زندگی منظم و با برنامه ای را برای خود و خانواده تان بسازید.

برای برنامه ریزی روزانه برای نظافت خانه چه باید کرد؟

برای اینکه بدانید در هر روز چه کاری باید انجام بدهیم یک لیستی از کارهای مهم خانه را تهیه کنید. این کار ها می تواند شامل آشپز خانه، اتاق های خواب، کاغذ های باطله، سرویس بهداشتی، هال و پذیرایی باشد. سپس با توجه به زمان های خالی و اینکه کدام کار زمان بیشتری را می طلبد برنامه ریزی را آغاز کنید. در این مقاله برای هر روز کار خاصی اختصاص داده شده است که شما بر حسب برنامه کاری و خانوادگی خود می توانید کار و روز انجام این کار را تغییر دهید.

 برنامه ریزی نظافت منزل

روز شنبه : نظافت آشپز خانه

برای نظافت آشپزخانه به شما توصیه می کنیم که دو روز در هفته را به این کار اختصاص دهید ، زیرا آسپزخانه از مکان هایی است که لوازم پرکاربرد بسیاری را در خود جای داده است. علاوه بر این ، آشپزخانه مکانی است که در طول روز در آن زمان بسیاری توسط افراد خانواده در آن سپری می شود. به همین دلیل همان طور که در بالا اشاره شد بهتر است دو روز در هفته به نظافت آن بپردازید. بعنوان مثال روز شنبه که اولین روز کاری است و انرژی بیشی را نسبت به روزهای آخر هفته دارید، به مرتب کردن وسیله های داخل آشپز خانه ( قرار دادن هر وسیله داخل آشپزخانه سر جای خود ) بپردازید. روی کابینت و قفسه ها و کشوی آشپز خانه را مرتب کرده و دستمال بکشید. به نظر می رسد گرد گیری وسیله های برقی و کف آشپز خانه را در روز دیگر ( مثلا وسط هفته ) انجام دهید باعث حفظ انرژی شما می شود.

 

یکشنبه : مرتب کردن تخت خواب و کمد ها

روز یکشنبه مختص مرتب کردن تخت خواب و کمدهای لباس می باشد، در این روز نیازی نیست به گرد گیری و جارو کردن و نظافت بسیار کامل اتاق ها و کمد ها بپردازید. در روز یکشنبه می توانید ظاهر کلی کمد و تخت خواب را منظم کرده، به عنوان مثال نیاز نیست تا همه ی لباس ها و ملحفه های کثیف را بشویید، بلکه فقط مرتب کردن ظاهر کلی اتاق کافی است.

هشدار!
حواستان باشد که در برنامه ریزی روزانه نظافت خانه یک اصل را باید در نظر بگیرید که هر وسیله ی اضافی که در روی زمین قرار دارد را همان روز بردارید و دور ریختنی ها را دور بریزید.

 

دوشنبه : دسته بندی کاغذهای موجود در خانه

کاغذ از جمله وسیله هایی است که در گوشه و کنار هر خانه ای بیشتر از هر چیز دیگری به چشم می خورد. از کاغذ برای کارهای مختلف استفاده می شود. کاغذی لیست اقلام مورد نیاز را روی آن یادداشت کرده اید، قبض ها و فاکتورهای خرید، مجلات و روزنامه ها، یاد داشت های اعضای خانواده برای یکدیگر. اولین کار برای حذف کردن کاغذها از سطح خانه این است که آن ها را دسته بندی کنید. مجلات و روزنامه ها را در یک دسته، لیست خرید و قبض و فاکتور خرید در یک دسته و یادداشت ها را نیز در یک دسته قرار دهید و بر حسب اینکه بعدها مورد استفاده قرار خواهند گرفت یا خیر آن ها را دور بریزید و یا کشویی از خانه را به آن ها اختصاص دهید تا در مواقع لزوم به آن ها مراجعه کنید.

 

سه شنبه : نظافت آشپزخانه

همان طور که قبلا اشاره شد، نظافت آشپزخانه بسیار زمان بر است و انرژی زیادی می خواهد. در این روز نیاز است که به گردگیری یخچال و لباس شویی و مایکروفر و اجاق گاز بپردازید. اما یادتان باشد هرگاه از هر وسیله ای استفاده کردید و در همان لحظه بعد از انجام کار، آن را تمیز کنید تا جرم و لکه ها روی هم انباشته نشود و در روزهای دیگر زمان بیشتری از شما نگیرد. شاید اگر در همان لحظه این کار را انجام دهید شاید بیشتر از دقیقه هم زمان بر نباشد. به هر حال اگر موقعیتی پیش آمد که زمان کافی برای انجام این کار را نداشتید و این کارها انباشته شد، روز سه شنبه بهترین زمان برای انجام این کار است.
البته در این روز در کنار گردگیری وسیله های برقی، شستن و یا جارو کردن کف آشپزخانه توصیه می شود.

 

چهارشنبه : نظافت هال و پذیرایی

اغلب افرادی که شاغل هستند تا چهارشنبه درگیر کار اداری هستند و پنجشنبه روز تعطیل آن ها می باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم پنجشنبه را به نظافت هال و پذیرایی اختصاص دهید تا اگر روز پنشنبه مهمان داشتید نظافت هال و پذیرایی از انرژی و زمان شما کم نکند. البته نظافت هال و پذیرایی کار ساده تری می باشد. این قسمت از خاه سریع نا مرتب می شود و درعین حال با کمترین زحمتی به سرعت مرتب می شود. برای نظافت هال و پذیرایی هواستان به مبل ها و فرش ها باشد. یک دستمال نرم بردارید و تلفن خانه، تلویزیون و بوفه و دیگر وسیله های موجود در هال را گردگیری کنید.

 

پنجشنبه : شستن ملحفه ها

روز پنجشنبه آخر هفته است و زمانی برای استراحت. اما بهتر است در کنار استراحت در این روز کار بسیار سبکی هم انجام دهید. به این منظور ملحفه های تخت خواب را در لباس شویی انداخته و در زمان شست و شوی لباس توسط لباس شویی به مطالعه و یا کار آزاد بپردازید. با توجه به این که در روز پنجشنبه زمان آزاد زیادی دارید می توانید تنوعی در کار خود داشته باشید و به خرید بروید.

 

جمعه : نظافت سرویس بهداشتی

از مهم ترین کارها در برنامه ریزی روزانه برای نظافت ، خانه نظافت سرویس بهداشتی است. این ماکن نقش بسزایی در سلامت و تمیزی خانه و افراد خانه را ایفا می کند. در روز جمعه که به استراحت شما اختصاص دارد، می توانید ساعتی در عصر روز جمعه را به انجام این کار اختصاص دهید تا آلودگی که در طول هفته بر روی رو شویه و سنگ توالت ایجاد شده ( و در طول هفته فرصت کافی برای نظافت این مکان ها وجود نداشته ) بزدایید.

 

نویسنده: دکتر علیرضا یوسفی زاده

گروه تولید محتوای طراحی سایت باران