نظافت منزل

حتما برای شما هم پیش آمده که به مدت طولانی نتوانید به نظافت منزل بپردازید و خانه تان بسیار نا مرتب و کثیف شده است. در این مواقع در یک روز تعطیل تصمیم به نظافت منزل می کنید. برای اینکه بتوانید از روز تعطیل خود نهایت استفاده را بکنید و در خانه ای مرتب و آرام روز تعطیل را بگذرانید با روش هایی که در ادامه ی این مقاله به شما خواهیم گفت با کمترین زمان تمیزترین خانه را خواهید داشت.

نظافت منزل

اگر با این اصول آشنا نباشید، خواهید دید که اگر از نقطه ای از منزل را تمیز کنید و در نهایت به نقطه ی اول بازگردید هیچ تغییری حاصل نشده است. اگر با اصول و روش های کلیدی نظافت منزل آشنا باشید هیچوقت خسته نخواهید شد و خانه تان بیشتر از همیشه خواهد درخشید. پس به ما اعتماد کنید و تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

اصول اولیه در نظافت منزل

اولین و مهمترین نکته ای که در نظافت منزل باید به آن توجه کرد این است که یک اصل را در نظر داشته باشید و آن هم این است که از بالایی ترین نقطه آغاز کرده و سپس به نظافت قسمت های پایینی بپردازید.

نکته دوم این است که وسیله هایی که محل تجمع میکروب و باکتری می باشد را بشناسید و در برنامه ی نظافت منزل تان حتما تمیز کردن همه ی این وسیله ها را قرار دهید. از جمله ی این وسیله ها می توان به تلفن، پرده ی حمام، سطل زباله و ماشین ظرفشویی اشاره کرد. حواستان باشد وقتی سطل زباله ی حمام، آشپزخانه و یا دستشویی را خالی می کنید سطل زباله را به حال خود رها نکنید و به شست و شوی آن هم توجه کنید.

از ابزار و مواد مورد استفاده در نظافت هر خانه ای مواد شوینده است که موادی پرکاربرد و در عین حال بسیار خطرناک می باشند. اما برای این مساله چه کاری می توان انجام داد؟ این نکته را در ذهن داشته باشید که برای شست و شو نیازی نیست همیشه از مواد شیمیایی و پر خطر استفاده کنید بلکه با مقداری سرکه می توانید همه ی مواد را آماده سازید.

 

تمیز کردن مبل

تمیز کردن مبل ها (گردگیری مبل) نیز از جمله نکات ضروری در گردگیری منزل می باشد. برای تمیز کردن مبل ها بهتر است ابتدا ذرات درشت تر را از روی مبل بزدایید، برای این کار به جای اینکه از جاروبرقی استفاده کنید بهتر است با دست آن ها را بردارید و داخل پلاستیک بریزید. سپس با جاروبرقی بین کوسن ها و مبل گرد و غبار و ذرات ریز را از روی مبل پاک کنید. در ادامه کوسن ها را در بیرون از خانه بتکانید و در نهایت پایه های مبل را نیز جابجا کرده و زیر مبل و پایه ها را نیز گردگیری کنید.

البته این نوع نظافت مربوط به قسمت پارچه ای مبل است و برای تمیز کردن قسمت های چوبی و یا فلزی مبل لازم است از روغن های مخصوص فلز و یا چوب به همراه یک دستمال استفاده کنید. البته حواستان باشد که این روغن به قسمت پارچه ای مبل نفوذ نکند.

شست و شوی پنجره ها

مثلا برای شست و شو و تمیز کردن شیشه ی پنجره ها یک سطل آب ولرم در کنار خود داشته باشید و یک سوم پیمانه سرکه سفید، یک چهارم پیمانه الکل صنعتی، یک قاشق مایع ظرفشویی را به آب ولرم اضافه کنید. با استفاده از یک اسفنج این مایع را به شیشه بمالید و اجازه دهید این محلول به مدت پنج دقیقه روی شیشه بماند و بعد از پنج دقیقه با دستمال خشک شیشه را پاک کنید. اگر این کار را انجام دهید دیگر نیازی نیست که وقت زیادی را صرف این کار کنید و خودتان را خسته کنید.

اگر لک موجود روی شیشه خیلی سفت بود کمی از مایعی که خودتان ساخته اید روی لک بریزید و سپس با تیغ به آرامی لک را بخراشید.

قسمت بیرونی شیشه ها در برابر دود و عبار و آلودگی قرار گرفته اند و این مساله شست و شوی پنجره ها را دشوار می کند. برای این کار بهتر است از شلنگ آب (در این صورت زیر پنجره پارچه ی بزرگی قرار دهید تا آب به داخل خانه نفوذ نکند) و یا پارچه ی بدون پرز استفاده کنید. یادتان باشد که درزهای پنچره ها را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.

نکته ی مورد توجه در تمیز کردن شیشه زمان آن می باشد. برای تمیز کردن شیشه در ساعاتی این کار را انجام دهید که آفتاب به طور مستقیم به سمت شیشه نتابد.

تمیزکردن منزل - نظافت منزل

شست و شوی سرویس بهداشتی

قسمت حیاطی و مهم در نظافت منزل سرویس بهداشتی می باشد که اگر نظافت این منطقه به درستی انجام نشود می تواند منشا بسیاری از بیماری های افراد خانه باشد. برای تمیز کردن سرویس بهداشتی اگر به مواد شوینده حساسیت دارید در این جا هم می توانید از سرکه و الکل صنعتی استفاده کنید. (الکل صنعتی سبب ضد عفونی شدن محیط مورد نظر می شود) برای این منظور سرکه را داخل دستشویی بریزید و به مدت 15 دقیقه منتظر بمانید و سپس جرم زدایی را آغاز کنید.

برای برق انداختن شیرآلات سرویس بهداشتی از مواد سفید کننده استفاده نکنید زیرا به شیرآلات آسیب می رساند. برای این کار هم از سرکه سفید و هم از لیمو می توانید استفاده کنید که پیشنهاد ما استفاده از لیمو است زیرا علاوه بر درخشان کردن شیرآلات باعث مطبوع شدن فضای داخل سرویس بهداشتی می شود.

 

نظافت آشپزخانه

نظافت یخچال

برای نظافت آشپزخانه کار زیادی را باید انجام دهید، از یخچال شروع کنید و هر آنچه که در یخچال وجود دارد از آن جا خارج کنید. خوب بین مواد داخل یخچال بگردید و هر آنچه که قابل استفاده و خوردن نیست دور بریزید. سپس داخل یخچال را با آب گرم و صابون بشویید.

نظافت گاز

بعد از یخچال به سراغ گاز بروید و با مواد شوینده موجود که خطر کمتری دارد به جرم زدایی گاز بپردازید. در نهایت باید به فکر تمیز کردن وسیله های برقی دیگر داخل آشپزخانه باشید. شاید فکر کنید ماشین ظرفشویی تنها وسیله ی تمیز داخل آشپزخانه باشد، لازم است به شما بگوییم که به شدت در اشتباه هستید و این وسیله ی برقی یکی از آلوده ترین وسیله های موجود در خانه می باشد. زیرا بعد از خارج کردن ظروف از داخل آن، در ماشین را می بندید و این کار باعث رشد میکروب و قارچ درون ماشین ظرفشویی می شوید.

نظافت کابینت

حال وقت آن رسیده که به سراغ کابینت و قفسه های آشپزخانه بروید. برای این کار هر آنچه که درون کشو و کابینت ها قرار دارد خارج کنید و هرچیزی که تا کنون مورد استفاده قرار نگرفته و یا خراب و غیر قابل تعمیر است دور بریزید. حال کابینت خالی را گردگیری کنید و سپس با حوصله و سلیقه وسیله های باقیمانده را سر جای خود قرار دهید. البته حواستان باشد که نکته ضروری در چیدن وسیله های داخل کابینت قرار دادن وسیله در نزدیک ترین مکانی است که مورد استفاده قرار می گیرند.

نظافت شیرآلات

شیرهای آب و سینک از نقاطی هستند که اگر جرم زدایی شوند به درخشیدن هرچه بیشتر آشپزخانه کمک می کنند. پس داخل سینک سرکه سفید ریخته و بعد از گذشت 10 دقیقه با آب جوش و اسفنج سینک و شیرآلات را برق بیندازید.

در نهایت برای شستن کف آشپزخانه (در صورتی که کف آشپزخانه کاشی و سرامیک باشد) از آب جوش و یا اگر وسواس زیادی برای تمیز شدن کف دارید از سرکه سفید استفاده کنید و یک چهارم پیمانه سرکه را با یک پیمانه آب گرم مخلوط کرده و کف را براق کنید. آخرین مرحله در شست و شوی کف، کشیدن تی است که در صورت نبود تی در خانه می توانید از دستمال های نم گیر برای این کار استفاده کنید.

 

هشدار!

نکته ی مورد توجه در نظافت منزل دستمال و اسفنج هایی است که برای تمیزی از آن ها استفاده می شود. گفته می شود این دستمال و اسفتج ها باید روزانه سی ثانیه زیر آب گرم قرار بگیرند تا باکتری ها از بین بروند. گفتنی است در صورتی که این کار انجام نشود این باکتری ها به دست و دهان منتقل می شود.

 

کلام آخر

برای اینکه در نظافت منزل اذیت نشوید بهتر است برنامه ریزی کنید و هر روز کار مخصوصی را انجام دهید تا همه ی قسمت های نظافت را فقط در یک روز انجام ندهید.

 

نویسنده: علیرضا یوسفی زاده

گروه تولید محتوای طراحی سایت باران